کارگزاربودن

نگاهی به منافع و چالش‌های کارگزار بودن وآشنایی با سرمایه گذاری

هزینه‌های اندک راه‌اندازی فعالیت و نیز سرمایه محدود مورد نیاز برای کار از جمله منافع کارگزار بودن به شمار می آید. سرمایه اولیه و هزینه تجارت کارگزار بسیار کمتر از هزینه های مشابه برای یک توزیع کننده است.کارگزار بودن این خطر را هم دارد که طرفین شرکت شما را دور بزند و به صورت مستقیم در موارد آتی با یکدیگر معامله کنند.

برای به حداقل رساندن خطر حذف از معاملات آتی، یادتان باشد که کارگزار کسی نیست که فقط تلفن میزند و افراد را به یکدیگر مرتبط می کند تا حق الزحمه بگیرد. کلید موضوع ایجاد رابطه مطلوب با افرادی است که میشناسید و فعالیت مستمر به منظور افزایش فروش و بهبود این روابط .

کارگزار بودن

نمایندگی مشتریان و دریافت حق الزحمه در فعالیت به عنوان کارگزار

زمانی که به عنوان کارگزار فعالیت می کنید نرخ حق الزحمه به ماهیت و نوع محصولات، ماهیت بازاری که محصولات را در آن می فروشید و سطح رقابت بستگی دارد. برای اطلاع از نرخ عمومی حق الزحمه به مبحث سنجش سود بالقوه در ادامه می پردازیم.

اگر بین خریداری از یک کشور و فروشنده ای از کشوری دیگر ارتباط برقرار کنید، آیا می توانید از هر دو طرف حق الزحمه دریافت کنید؟ پاسخ منفی است چرا؟ زیرا کار گزاری یک طرف را بر عهده دارید. اگر کارگزار فروشنده هستید، وظیفه دارید محصولات آن شرکت را به بالاترین قیمت ممکن بفروشید. در عوض اگر کارگزار خریدار هستید. وظیفه دارید. محصولات را به کمترین قیمت ممکن برای خریدار به دست آورید. بدیهی است دریافت حق الزحمه از هر دو طرف از نظر اخلاقی مشکل ساز خواهد بود. کارگزار واردات و صادرات شبیه بنگاه معاملات ملکی است. خریدار، یک کارگزار دارد و فروشنده نیز یک کارگزار، ولی یک کارگزار هر دو طرف را همزمان نمایندگی نمی کند.

اگر قصد دارید به عنوان کارگزار فعالیت کنید، تصمیم بگیرید نماینده چه کسی خواهید بود. سپس در همان مسیر برای گسترش روابط تان اقدام کنید. هر چه بیشتر برای توسعه رابطه و نمایندگی شرکت تلاش کنید. شرکت نیز برای حفظ رابطه اش با شما بیشتر تلاش خواهد کرد.

سرمایه گزاری

تجزیه و تحلیل هزینه های راه اندازی

سرمایه پولی است که برای شروع و ادامه تجارت مبتنی بر واردات یا صادرات به آن نیاز دارید. سه نوع سرمایه در زیر آمده است.

سرمایه اولیه/ ثابت

پولی است که برای خرید دارایی های ثابت مانند فضایی اداری، تجهیزات ماشین آلات، مبلمان و مانند آنها هزینه می شود. به‌علاوه پولی که برای شروع تجارت لازم است شما به منابع مالی برای پرداخت هزینه های قانونی اولیه، سپرده نزد شرکت‌های خصوصی آب و برق، پروانه ها، مجوزها، تجهیزات اداری، پول برای اجاره املاک و مانند آنها نیاز دارید در نهایت باید منابع مالی را صرف مراسم افتتاحیه کنید که به آن سرمایه تبلیغی می گویند.

سرمایه در گردش

این بودجه موقت تجارت شماست. پولی است که صرف فعالیت های روزمره تجارت مانند حقوق، لوازم اداری ، هزینه های آب و برق و مانند آنها می شود.

سرمایه توسعه/ذخیره

به منزله پولی است که برای توسعه یا تغییر جهت تجارت موجود همین طور پوشش هزینه های زندگی مورد نیاز است.زمانی که سعی دارید، باید حجم فروشی را که توقع دارید. تجارتتان در سال اول فعالیت به آن دست یابد، پیش‌بینی کنید. این کار کمک می‌کند تا برآوردی از سرمایه کلی مورد نیازتان به دست آورید. سعی کنید تا حد امکان پیش بینی تان دقیق باشد و اطمینان یابید که این پیش بینی، برآوردی کم و بیش واقعی از کل فروش واقعی شماست.

این پیش‌بینی یک برآورد است، اگر به اطلاعاتی در مورد پیش‌بینی فروش نیاز دارید کتابExcel sales for dummies نوشته کنراد کالبرگ را از انتشارات وایلی مطالعه کنید.

بر اساس این برآورد از حجم فروش و هر اطلاعاتی که بتواند از اتحادیه‌های تجاری برای رقبایتان به دست آورید (مانند کشش بازار و عوامل بازار) می توانید سایر اطلاعات مانند هزینه های بهره برداری، ابعاد تاسیسات مورد نیاز و هزینه های متفرقه را پیش بینی کنید کشش بازار به برآورد حجم کلی فروش همه شرکت ها در یک دوره زمانی در یک صنعت و در شرایط عادی اطلاق می شود. عوامل بازار به میزان تقاضای محصول ارتباط دارد.( مثلاً نرخ تولید با میزان تقاضا برای گهواره بچه ارتباط دارد).

این موضوع که در تجارت وارد کننده باشید یا صادرکننده، میزان سرمایه مورد نیاز تان را تحت تاثیر قرار می دهد. در مقام توزیع کننده به سرمایه بیشتری نیاز دارید، چراکه سود بالقوه شما نیز باید بیشتر باشد. یک کارگزار به سبب این که مالکیت کالا را در اختیار نمی‌گیرد، هزینه های فعالیت کمتری دارد.

سرمایه گزاری

سنجش سود بالقوه

در واردات و صادرات، سود، منعکس کننده انتخاب شما به این فعالیت به عنوان کارگزار یا توزیع کننده است. اگر می‌خواهید به عنوان توزیع کننده فعالیت کنید سود بالقوه شما باید بیشتر باشد، چرا که شما هزینه فعالیت بیشتری دارید. هزینه های یک توزیع کننده با خدمات کامل قطعاً از یک کارگزار بیشتر است که شامل انبارداری، موجودی، تامین مالی، حمل و نقل و…خواهد بود.

سطح سود نهایی تان بر پایه هزینه شماست، ولی قانون کلی آن است که سود ناخالص بر مبنای درصدی از فروش، حداقل ۴۰ درصد، باشد. برای به دست آوردن سود ناخالص بر مبنای درصدی از فروش از فرمول زیر استفاده کنید:

فروش – هزینه کالای فروخته شده= سود ناخالص

سپس حاصل را باید فروش تقسیم کنید تا سود ناخالص بر مبنای درصدی از فروش به دست آید.

سود ناخالص/ فروش= سود ناخالص بر مبنای درصدی از فروش

فرض کنید ۲۵۰ دلار فروش داشته اید و هزینه کالای فروخته شده ۱۵۰ دلار بوده است. در نتیجه سود ناخالص شما 100 دلار است. سود ناخالص(100دلار) رابر میزان فروش( ۲۵۰ دلار) تقسیم کنید که نتیجه ۴۰ درصد می شود.

کارگزار حق الزحمه می‌گیرد چون نماینده مالکیت کالا را در اختیار نمی گیرد.هزینه های فعالیتش کمتر است. اما در مقابل سود بالقوه محدودی نیز دارد. اگر کالایی تعدادی زیاد و قیمت کم داشته باشد آنگاه نرخ حق الزحمه چیزی در حدود ۴ تا ۵ درصد خواهد بود. از سوی دیگر اگر قیمت کالا زیاد و تعداد فروش آن کم باشد. نرخ حق الزحمه ممکن است بین 12 تا 15 درصد باشد( محصولی که چند سال یکبار خریداری می شود. البته نه به صورت مرتب و قیمت متوسطی نیز دارد) حق الزحمه بین ۶ تا ۷ درصد خواهد بود.

نظر شما :