منافع تجارت بین المللی

منافع تجارت بین المللی مبحثی مهم است.تجارت ها به یک یا هر دو دلیل زیر به خارج از کشور راه می یابد.

 • افزایش سود و فروش
 • اجتناب رقابت فرسایشی

برخی تجارت ها اولین ورود به بازارهای خارجی را با صادرات تجربه می کنند. سپاس شرکت هایی برای فروش اجناس شان در خارج از کشور تاسیس می کنند. سرانجام اگر حجم فروش تضمین شده باشد. در خارج از کشور کارخانجات تولیدی تاسیس می‌کنند. سایر تجارت ها با هدف بهره بردن از هزینه های پایین تولید، حفاظت از خود در مقابل محصولات ارزان‌قیمت وارد شده به ایالات متحده و همچنین حفظ قدرت رقابت با سایر شرکت های تجاری که در ایالات متحده فعال هستند. به واردات روی می آورند.

تجارت هایی که برای فروش کالا صادرات انجام می دهند. برای کاهش هزینه ها کالا وارد نمی کنند. و رقابت بین المللی ندارند، برای بقا دچار مشکل خواهند شد.در این مبحث به منافع تجارت بین المللی اشاره می کنیم.اگر مایل هستید بدانید چه عوامل محیطی بر تجارت بین المللی تأثیر می گذارد، به مطالعه این مقاله بپردازید.

منافع تجارت بین المللی

افزایش فروش و سود

یکی از منافع تجارت بین الملی افزایش فروش وسود است.مدیران دائما تحت فشار هستند. تا میزان فروش و سودآوری شرکت شان را افزایش دهند. بعد از مدتی اغلب تجارت ها به جایی می رساند. که فقط می توانند. مقدار محدودی از کالاها را به فروش برسانند. چرا که بازار اشباع شده است. هنگامی که یک تجارت به این مرحله می‌رسد. نیاز به یافتن افراد جدیدی دارد. که کالایش را به آنها بفروشد. در این اوضاع اغلب تجارت ها به دنبال راه هایی می گردند تا محصولات شان را خارج از کشور بفروشند.

با ایجاد درآمدهای جدید یا کاهش هزینه های کالایی که می فروشید. می توان سود بیشتری کسب کرد. صادرات فرصت افزایش فروش و ایجاد درآمدهای جدید و واردات امکان دستیابی به منابع ارزان قیمت را فراهم می کند.

بهره بردن از اقتصادهای در حال توسعه

بازار های خارجی جدیدی در حال ظهور هستند که حتی در برخی موارد نرخ رشد آنها از بازارهای ایالات متحده نیز سریع تر است امروزه تجارت در ایالات متحده به سوی صادرات به کشورهای در حال توسعه به ویژه آمریکایی لاتین، اروپای مرکزی، اروپای شرقی، خاورمیانه و آسیا گسترش می یابد. شرکت ها نیز برای دستیابی به هزینه های پایین تولید به سراغ کشورهای خارجی در حال توسعه می روند.

اگر قصد واردات دارید. ابتدا چین، مکزیک، مالزی، تایلند و برزیل را بررسی کنید.چرا که این‌ها بزرگترین صادرکنندگان کالا به ایالات متحده هستند. اگر به صادرات علاقمندید به ‌سراغ چین، مکزیک، مالزی، تایلند، هند و ترکیه بروید. که بزرگترین وارد کنندگان محصولات آمریکایی هستند.

اقتصادها در صورتی توسعه می یابند که در آن ها شرایط تجاری مناسب ایجاد شده باشد. مقررات مربوط به تجارت قابل عدول نباشد. زیرساخت های لازم برای حمل و نقل ایجاد شده باشد. با صادرات محصولات درآمده ارزی به دست بیاید. با رشد کشورها و افزایش صادرات شان به ایالات متحده آنها برای خرید کالاهای آمریکایی پول بیشتری خواهند داشت.پس بنابراین بهره بردن از اقتصادهای در حال توسعه یکی از منافع تجارت بین المللی است.

تجارت بین المللی

استفاده از موافقتنامه های تجاری

موافقتنامه های تجاری بین گروه کوچکی از کشورها منعقد می شود. که در کنار حفظ محدودیت های تجارت باسایرکشورها بین خودشان نیز مناطق آزاد تجاری ایجاد می‌کنند. این موافقتنامه ها باعث می شود. محصولات مصرفی صنعتی و کشاورزی ایالات متحده در بازارها آسان تر و ارزان تر در دسترس قرار بگیرد. همچنین موافقت نامه های تجاری ورود و رقابت تجارت ها را در بازارهای بین المللی تسهیل می کنند. آنها میدان رقابت را هموار و دولت های خارجی را به منظور اتخاذ رویه های قانون گذاری شفاف و اعمال قوانین و مقررات عادلانه و بدون تبعیض تشویق می کند. موافقتنامه های تجارت آزاد با حذف یا کاهش نرخ تعرفه های گمرکی بهبود مقررات مالکیت معنوی ایجاد فرصت برای تامین مایحتاج دولت ها و تسهیل قوانین سرمایه گذاری، شرایط تجاری را تقویت می کنند.

منافع موافقت نامه های تجارت بین المللی برای صادرکنندگان کوچک و متوسط عبارتند از:

 • تعرفه‌های بالا برای صادرات ایالات متحده را کاهش می دهند که در نتیجه قیمت فروش محصولات در خارج از کشور پایین می آید.
 • با حذف رویه های متناقض گمرکی و همچنین اصلاح و کاهش تشریفات اداری توانایی تجارت های کوچک را افزایش می دهد.
 • با ایجاد اطمینان و امکان پیش بینی اوضاع برای صاحبان و سرمایه‌گذاران تجارت های کوچک ایالات متحده ریسک آنها را در بازارهای خارجی به حداقل می رساند.
 • باعث رعایت حقوق مالکیت معنوی می شود.
 • باعث ترویج قانون می شود به طوریکه تجارت های کوچک در یابند چه نوع قوانینی وجود دارد و قوانین به درستی و به شکل باثباتی اجرا خواهند شد.

وارد کنندگان آمریکایی نیز از این موافقتنامه های تجاری بهره مند می شوند. کشورهایی که با ایالات متحده موافقتنامه تجاری دارند. باید برای دسترسی بهتر به محصولات آمریکایی شرایط بهتری فراهم کنند. ایالات متحده نیز باید همین امکانات را برای کشورهای طرف مقابل در نظر بگیرد. پس اگر وارد کننده هستید. و با کشورهایی تجارت می‌کنید که با ایالات متحده موافقت نامه تجاری دارند. حذف یا کاهش نرخ تعرفه گمرکی را تجربه خواهید کرد.

صادرات به خارج کشور

برای اینکه یک واردکننده از نرخ های عوارض گمرکی ترجیحی تحت موافقتنامه های تجارت آزاد بهره مند شود باید شرایط زیر را تحقق پیدا کرده باشد:

کالاها باید مستقیم از کشور ذینفع به یالات متحد وارد شده باشد.

کالاها باید در کشور ذی نفع ساخته شده باشد. این شرط زمانی تحقق می یابد. که کالا به طور کامل در داخل کشور تولید یا ساخته می شود. یا اینکه در داخل کشور به شکل کامل به یک محصول جدید تبدیل شود.

برای تغییر کشور سازنده یک محصول لازم است. ارزش افزوده آن کالا در کشور ذینفع حداقل ۳۵ درصد باشد مثلاً فرض کنید. یک شرکت در مکزیک از چین نوار پانسمان وارد می کند. شرکت مکزیکی به محض دریافت نوارهای پانسمان آنها را برش می دهد. روی اسفنج های طبی که در اتاق عمل به کار می‌روند. می دوزد. سپس شرکت مکزیکی اسفنج را می شوید. دسته بندی و ضد عفونی می کند. اگر چه نوار پانسمان اولیه از چین آمده اکنون به یک محصول مکزیکی تبدیل شده است. و تا زمانی که ارزش افزوده حین تولید در مکزیک حداقل ۳۵ درصد باشد. وارد کننده اسلاید ها به ایالات متحده  می‌تواند.از نرخ های عوارض گمرکی ترجیحی بهره مند شود.

تجارت بین المللی با هواپیما

کاهش هزینه های تولید

اکثر تجارت ها با هدف دستیابی به هزینه های پایین برای تولید و حفاظت از خود در مقابل کالاهای وارداتی ارزان قیمت که در کشور فروخته می شود،به تأمین کالا از تأمین کنندگان خارجی وجود دارد.تأمین محصولات از خارج کشور به موارد زیر کمک می کند.

 • کاهش هزینه ها
 • دسترسی به محصولات وفناوری هایی که در داخل کشور وجود ندارد.
 • تنوع محصول
 • ارائه محصولات با کیفیت
 • برطرف کردن کمبودهای داخلی
 • کاهش وابستگی به تأمین کنندگان محدود داخلی

نظر شما :