عوامل محیطی تاثیر گذار بر تجارت بین المللی

تجارت بین المللی با تجارت محلی بسیار متفاوت است. زمانی که از مرزها عبور می کنید. باید با انواع عوامل محیطی متغیر که بر عملکرد یک شرکت تأثیرگذار است. دست و پنجه نرم کنید. عوامل محیطی هم داخلی هستند و هم خارجی عوامل داخلی آنهایی هستند. که شما می‌توانید کنترل کنید و عوامل خارجی از کنترل شما خارج اند.

با خبر خوب شروع می کنیم در هر تجارتی که باشید.چه محلی و چه بین‌المللی عوامل مشخصی در کنترل شما خواهند بود.

تجارت بین المللی

عوامل داخلی مؤثر در تجارت بین المللی عبارتند از:

  • دسترسی به سرمایه
  • منابع مالی
  • کارکنان
  • ظرفیت های تولید و بازاریابی
  • مواد خام

وظیفه شما ایجاد هماهنگی بین این عوامل قابل کنترل است. به نحوی که بتوانید با عوامل غیر قابل کنترل کنار بیاید.

اگر عوامل غیر قابل کنترل شناسایی کنید. و راهی برای کنار آمدن با آنها بیابید، در رقابت، پیشتاز خواهید بود. در اینجا به بیان عوامل محیطی اصلی در تجارت بین الملل می پردازد.

شرایط اقتصادی و اقتصادی اجتماعی در تجارت بین المللی

شرایط اقتصادی و اقتصادی اجتماعی سایر کشورها که شامل عواملی چون جمعیت، سطح درآمد، رشد و رکود است. قطعا از مواردی هستند. که کنترلی بر آن نخواهید داشت؛ با وجود این، زمانی که تصمیم می‌گیرید. به عرصه تجارت بین‌المللی وارد شوید، باید این شرایط را به دقت بررسی کنید. چرا که ممکن است بر جذابیت بازار تاثیر بگذارند. اگر می خواهید کالایی صادر کنید بازار بالقوه آن کالا باید مشتری و پول کافی برای خرید محصولات شما داشته باشد. اگر می خواهید کالایی وارد کنید، باید از هزینه نیروی کار در کشور صادرکننده نیز آگاه باشید.

حتی پس از تصمیم گیری درباره تجارت بین المللی در کشوری خاص نرخ تسعیر ارز آن کشور، تورم و نرخ بهره، که همگی پیوسته در حال تغییر اند نیز می تواند بر تجارت بین المللی تأثیر بگذارد.

عوامل مؤثر تجارت بین الملی

ملاحظات جغرافیایی و سایر عوامل فیزیکی

تاثیر جغرافیا و منابع طبیعی یک عامل مهم و درخور توجه است.باید از موقعیت جغرافیایی، مساحت ویژگی های جغرافیایی و شرایط آب و هوایی کشور مقصد آگاه باشید. ضمنا آن موقعیت جغرافیایی می تواند نشان دهنده روابط تجاری و نیز متحدان سیاسی یک کشور باشد.

شرایط سیاسی و قانونی

مهمترین ملاحظات سیاسی در واردات و صادرات با ثبات حکومت ها و همچنین طرز نگرش آنها به تجارت آزاد مرتبط است. فضای سیاسی باز به کسب و کارها اجازه رشد می‌دهد. حتی اگر کشوری از نظر منابع طبیعی فقیر باشد. خلاف آن نیز صادق است. یک کشور سرشار از منابع طبیعی می تواند. به دلیل بی ثباتی یا سختگیری و حکومت فقیر باشد.

مقررات کشور ها ممکن است. با مقررات بازار داخلی کاملا متفاوت باشد.هنگامی که فرصت های تجاری در نقاط مختلف دنیا ارزیابی می کنید.ببینید آیا آن کشور براساس قانون اداره می شود.

پیش از نهایی کردن هر موافقت‌نامه‌های برای خرید یا فروش قدرت زمین ها و خدماتی که در آن گنجانده شده است. کاملا مطمئن شوید. باید در خصوص نحوه برخورد با اجناس معیوب و فروخته نشده با شرکت طرف معامله تان توافق کنید. در ایالات متحد تمام معاملات مشمول قوانین محلی می شوند. گرچه در مواردی که پای چند کشور در بین باشد. سوالاتی درباره قانون و دادگاه مناسب مطرح می شود.

ارتباطات تجاری

ملاحظات فرهنگی در تجارت بین الملی

فرهنگ بر تمام عملکردهای تجاری شامل بازاریابی، مدیریت منابع انسانی، تولید و امور مالی تأثیر می گذارد. فرهنگ، مجموعه باورها ارزش ها قانون ها روش ها و سنت هایی است. که جوامع را شکل می دهد. به بیان دیگر فرهنگ چیزی است. که بین گروه‌های مختلف تفاوت ایجاد می کند.

زیبایی شناسی در تجارت بین الملی

زیبایی شناسی، به درک افراد جامعه از زیبایی و سلیقه خوب اطلاق می شود. هر رنگ در فرهنگ مختلف معنای متفاوتی دارد. مثلاً سبز در اسلام خوش شانسی است.لذا در تجارت رنگها نیز مؤثر هستند.

گرایش و باورها

گرایش و باورها شامل تمایل چه مطلوب و نامطلوب به کسی جایی یا چیزی است. و بر اکثر جنبه های رفتاری انسان نفوذ دارند. در تجارت بین المللی گرایش و باورها نیز مهم است. مثلا آمریکایی ها بر این باورند که وقت طلاست ولی مردم خاورمیانه،آسیا و آمریکای لاتین اعتقاد دیگری دارند.

مذهب

مذهب یکی از عناصر مهم فرهنگ است. آگاهی از برخی عقاید اساسی مذاهب عمده دنیا به درک دلیل تفاوت گرایش ها در کشورهای مختلف کمک می کند. در مقام یک واردکننده یا صادر کننده به خاطر داشته باشید. که مذهب بر تمام جنبه های تجارت بین المللی تاثیر می گذارد. اگر عقاید مذهبی یک فرهنگ را درک نکنیم و با آن سازگار نشوید. شکست خواهید خورد. این حرف آخر است.

مثلاً شرکتی به نام صلیب سفید آمریکایی انواع محصولات کمک های اولیه را تولید و در ایالات متحده و سراسر جهان عرضه می کرد. به خاطر وجود صلیب امکان ارتباط تجاری با کشورهای اسلامی را نداشت.مذهب نیز در صادرات نقش پررنگی دارد.

ارتباطات تجاری

فرهنگ مادی

فرهنگ مادی شامل فناوری و اقتصاد می شود. فناوری و اقتصاد نه تنها بر تولید بلکه بر بازاریابی امور مالی و مدیریت هم تأثیر می گذارند. اگر می خواهید با سایر کشورها تجارت بین المللی کنید و از روش های تولید و محصولات جدید استفاده کنید. شاید لازم باشد. باورها و شیوه زندگی مردم را تغییر دهید.

زبان

زبان به احتمال زیاد واضح ترین وجه تمایز فرهنگی است.که افراد تازه وارد در تجارت بین الملل با آن مواجه می‌شوند. بسیاری از تجار در سراسر دنیا به زبان انگلیسی صحبت می کنند. ولی توانایی در برقراری ارتباط به زبان بومی برای شما مزیت محسوب می شود. و نشانه احترام شما به شرکای بالقوه تان است.

گرچه دانستن زبان بومی مفید است. همیشه می توانید از مترجم استفاده کنید. ناتوانی در صحبت کردن به زبان بومی دلیلی برای اجتناب از تجارت نیست.

ارتباط غیر کلامی اغلب به اندازه نوشته و کلام مهم است. ایما و اشاره ممکن است. معانی متفاوتی داشته باشد. معانی متفاوتی داشته باشد. مثلاً برای آمریکایی ها و اکثر اروپاییان نشان دادن انگشت شست رو به بالا. یعنی اینکه همه چیز مرتب است.

هرچند در جنوب ایتالیا و یونان این علامت بیانگر مفهومی است. که آمریکایی ها برای بیان آن انگشت وسط دست را نشان می دهند. در ایالات متحده، تشکیل یک دایره با انگشت شست و سبابه نشانه تأیید و موافقت است. اما این علامت در یونان و ترکیه نشانه درخواستی وقیحانه برای ارتباط نامشروع است.

نظر شما :