تصمیم گیری برای أخذ مقررات صادرات

سایر مقررات صادرات

مقررات صادرات تنها با اخذ مجوز به پایان نمی رسد بلکه برای شروع فعالیت صادرات بایدموارد دیگر را در نظر گرفت. و موارد دیگری که باید به آن توجه کرد.در زیر به آنها می پردازیم.

  • الزامات ضد تحریم
  • قانون ضد فساد خارجی
  • مقررات مربوط به غذا دارو و محیط زیست

را نیز باید در نظر بگیرید.لذا در این مقاله قصد داریم به موارد فوق نیز بپردازیم.

مقررات دیگر صادرات

الزامات ضد تحریم خرید یکی از مقررات صادرات

یکی دیگر از مقررات صادرات الزام ضد تحریم است در کشور ایالات متحده با رویه های محدود کننده تجارت که برخی کشورها علیه سایر کشورهای دوست ایالات متحده اعمال می کنند. مقابله می کند. تحریم اسرائیل از جانب اتحادیه عرب عمده ترین تحریم اقتصادی خارجی است که امروزه باید شرکت های ایالات متحده در نظر بگیرند.

این مطلب چه معنایی دارد؟ یعنی اگر به عنوان پیشرفت برای تجارت با یک کشور موافقت کنید که با اسرائیل تجارت نکنید. آن وقت از قانون ذکر شده تخلف کرده اید. موارد زیر نمونه هایی از درخواست تحریم که جزء مقررات صادرات یا شرایطی است که پذیرش آنها تخطی از قانون ایالات متحده تلقی می‌شود.که در زیر به آن می پردازیم.

  • در مورد تامین کنندگان خارجی، قطعی شدن سفارش منوط به این خواهد بود که تامین کنندگان جزو لیست تحریم اسرائیل که اتحادیه عرب منتشر کرده نباشند. ممکن است چنین جملاتی را در یک سفارش خرید ببینید.
  • کالاهای اسرائیلی قابل قبول نیستند.ممکن است چنین جملاتی را در سفارش خرید یک وارد کننده ببینید.
  • بدین وسیله گواهی می شود که ذی نفعان، صادر کنندگان، سازندگان و دریافت کنندگان این اعتبار در هیچ فهرست ممنوعه ای نیستند و با اسرائیل ارتباطی ندارند. همچنین شرایط این اعتبار به هیچ وجه از قانون تحریم اسرائیل و تصمیمات دفتر تحریم اسرائیل، تخطی نمی‌کند. ممکن است چنین جملاتی را در یک اعتبار اسنادی ببینید.

صادرات انواع کالا با مقررات

این فقط یکی مثال هایی از جملاتی هستند که اگر با شرایط آنها موافقت کنید به دردسر خواهید افتاد.

یک مثال واقعی می خواهید؟ در20 می 1999، وزارت بازرگانی ایالات متحده برای گروهSABRE که تامین کننده محصولات و خدمات مرتبط با مسافرت در ایالت تگزاس بود، جزای نقدی به مبلغ ۵ هزار دلار تعیین کرد. این مجازات به دلیل قرار دادن این گروه با یک شرکت پاکستانی در سال ۱۹۹۸ بود که در آن گروهSABRE موافقت کرده بود.از انعقاد قرارداد با افراد و شرکت‌های اسرائیلی برای انجام کارها خودداری کند و علاوه وزارت بازرگانی ادعا کرد که SABRE در خصوص گزارش دریافت چنین درخواستی قصور کرده است.SABRE، داوطلبانه معامله ای را که این شرط در آن گنجانده شده بود فاش و کاملاً با تحقیقات وزارتخانه همکاری کرد.

اقدامات ضد ارتشا: قانون ضد فساد خارجی

یکی دیگر از مقررات صادرات اقدامات ضد ارتشا است.بنابر قانون ضد فساد خارجی، اقدام شرکت های آمریکایی برای پیشنهاد، پرداخت یا قول پرداخت پول یا هر چیز با ارزش به مقامات خارجی، به منظور به دست آوردن یا حفظ تجارت، خلاف قانون است.

قسمت اول مثال

 مثلا پاتریک کولدول، پس از ۲۷ سال خدمت به عنوان مامور مخفی ایالات متحده در ژانویه ۲۰۰۹ در شرکتی به نام سازمان محصولات دفاعی ایالات متحده که داری ایالات متحده فلوریدا به نیروهای فدرال و ایالاتی جلیقه ضد گلوله می فروشد، به سمت مدیر فروش و بازاریابی منصوب شد. پنج ماه بعد، دو نفر برای تجهیز گارد ریاست جمهوری یکی از کشورهای آفریقایی با هزینه ۱۵ میلیون دلار، به او مراجعه کردند. پیشنهاد را دو مامور مخفی پلیس فدرال ارائه کردند که نقش دلال خرید و نماینده وزارت دفاع کشور آفریقایی را بازی می کردند و جلسات شان در هتل ماندارین اورینتال ایالات میامی و رستوران کلاید  در واشنگتن  دی سی برگزار شد.

قسمت دوم مثال

در مذاکرات  دو مأمور کولدول گفتند باید 20 درصد، در ازای حق حساب آن دو نفر به قیمت واقعی اضافه شود. به متهمان گفتند که نصف آن حق حساب باید یک راست به وزیر دفاع پرداخت شود. متهمان ظاهرا موافقت کردند تا دو پیشنهاد قیمت برای معامله تهیه کنند. یک پیشنهاد با قیمت واقعی و پیشنهاد دوم با قیمت واقعی به علاوه ۲۰ درصد حق حساب همچنین ادعا شد که متهمان موافقت کردند وارد یک معامله کوچک آزمایشی شوند. تابه وزیردفاع اطمینان دهند که او ده درصد رشوه اش را دریافت خواهد کرد.این مورد تنها یک مثال از مقررات صادرات است. که ادامه را در قسمت سوم می خوانید.

قسمت سوم مثال

کولدول با پرداخت حقوق به حساب موافقت کرد و پس از اینکه ۱۸ هزار دلار به حساب بانکی سازمان محصولات دفاعی ایالات متحده در ازای قیمت یک خرید آزمایشی وارد شد، اولین محموله شامل ۵۰ جلیقه ضد گلوله( از کل سفارش 3600جلیقه) را فرستاد. این ماجرا در ۱۶ ژوئیه رخ داد درست همان روزی که کولدول به مقام مدیرعاملی ارتقا یافت.کولدول مدت کوتاهی در سمات مدیر سازمان محصولات دفاعی ایالات متحده مشغول به کار بود او در ژانویه ۲۰۱۱ او به همراه ۲۱ نفر از مدیران سازمان نظارت بر اجرای قانون و شرکت‌های تولید محصولات نظامی دستگیر شد.

قوانین ضدفساد جزء مقررات صادرات

الزامات غذا و دارو

یکی دیگر از مقررات صادرات الزامات غذا و دارو است.مطابق مقررات،سازمان نظارت بر غذا و داروی ایالات متحده به مصرف‌کنندگان آمریکایی اطمینان می دهد چه غذاها خالص و سالم و همچنین داروها، لوازم پزشکی و لوازم آرایشی بی خطر هستند. این سازمان از تولیدکنندگان می‌خواهد آزمایش ها و بازرسی های بسیار سختگیرانه و دقیقی را انجام دهند. بسیاری از کشورها و سازمان های مشابه سازمان نظارت بر غذا و داروی ایالات متحده دارند. اگر کالایی صادر می‌کنید که طبق مقررات این سازمان است، باید قوانین کشوری را که کالاها به آنجا هم می شود، رعایت کنید و مطمئن شوید که محصولات به شیوه مناسبی برچسب خورده اند و با مشخصات مورد نظر خریدار خارجی مطابقت دارند.

در نهایت، وارد کننده مسئول رعایت مقررات محلی است، در غیر این صورت نخواهد توانست کالاها را از گمرک کشور از ترخیص کند.

الزامات اطلاع‌رسانی مربوط به سازمان حفاظت از محیط زیست

یکی دیگر از مقررات صادرات الزامات اطلاع رسانی که مربوط به یازمان حفاظت محیط زیست است می باشد.دخالت سازمان حفاظت از محیط زیست در صادرات، به زباله های خطرناک، سموم (حشره کش ها) و سموم شیمیایی محدود می شود. سازمان حفاظت از محیط زیست نمی‌تواند صادرکنندگان را از صدور این موارد منع کند. ولی یک فرایند اطلاع‌رسانی ایجاد کرد که به دولت خارجی دریافت کننده، اطلاع می‌دهد که این مواد به کشورمان وارد خواهد شد.الزمات اطلاع رسانی نیز جزء یکی از موارد مهم مقررات صادرات است که باید به آن توجه نمود.

نظر شما :