توزیع کننده و کارگزار در صادرات

توزیع کننده تجارتی با مالکیت مستقل دارد که به عمر عمده فروشی می پردازدو مالکیت کالاهایی را که توزیع می شود. در اختیار می‌گیرد. توزیع کننده یک واسطه است که با مصرف کننده و همچنین با کالاهای ساختنی یا غیر ساختنی( مثل تولیدات کشاورزی)، وارد شده یا صادر شده و در نهایت فروخته شده سر و کار دارد.

توزیع کنندگان عموماً با هزینه‌ ی خود کالاها را می خرند و به قیمت بالاتری می فروشند. درحالی که ریسک را می پذیرد و حق مالکیت کالا را به عهده دارند. مثلاً شرکت واردات abc در نیویورک ژاکت های زنانه را از شرکت بین المللی xyx در ژاپن وارد می کند. کارگر شرکت وارداتی ‏abc به عنوان توزیع کننده عمل کند، کالاها را از xyz در ژاپن می خرد. و آن ها را به نیویورک حمل و از گمرک ترخیص می کند. شرکت abc پس از ترخیص کالا ها آن ها را در انبارش نگهداری می کند. اقدامات لازم را در خصوص فروش و تحویل آنها به مشتریان مانند فروشگاه های بزرگ و معروف انجام می دهد.

توزیع کننده در صادرات

توزیع کننده چه وظایفی به عهده دارد؟

 • مالکیت کالاهایی را که توزیع می کند در اختیار می گیرد (مالکیت به محض خرید از فروشنده به خریدار منتقل می شود).
 • غالباً بر اساس گروه محصول دسته بندی می شود( مانند پزشکی ساختار یا محصولات الکترونیکی).

در تجارت مبتنی بر واردات و صادرات توزیع کننده به دو نوع اصلی تقسیم می شود.

توزیع کننده با خدمات کامل این توزیع کننده خدمات زیر را به مشتریان و تامین کنندگان شان ارائه می کنند:

توزیع کننده با خدمات کامل : این توزیع کنندگان خدمات زیر را به مشتریان و تأمین کنندگان شان ارائه می کنند::

 • خرید : توزیع کننده نقش یک خریدار میانی( واسطه) را برای مشتریان آش بازی می کند.
 • جور کردن جنس: توزیع کننده کالاها را از تولیدکنندگان مختلف می خرد و مجموعه‌ای از کالاها را تدارک می بیند. که نیاز مشتریانش را براورده می کند.
 • خرده فروشی: توزیع کننده کالاها را به صورت عمده می خورد و آن ها را به شیوه خرده فروشی به مشتریانش عرضه می کند.
 • فروش: توزیع کننده نقش واحد فروش تامین کنندگان را بازی می کند.
 • نگهداری: توزیع کننده با نگهداری کالاها در انبار ان ارائه آن‌ها را به مشتریانش در زمان تقاضای ایشان فراهم می‌کند.
 • حمل و نقل:توزیع کننده هماهنگی‌های لازم را برای تحویل کالاها به مشتریانش انجام می دهد.
 • تامین مالی: توزیع کننده شرایط پرداخت نسیه را برای مشتریانش فراهم می کند.

صادرات

توزیع کنندگان مستقیم کیست؟

توزیع کننده مستقیم کسی است که کالاها را مستقیم از تولید کننده به مشتری تحویل می دهد و در این بین کالاها را به صورت فیزیکی در اختیار نمی گیرد اگرچه مالکیت کالاها را پیش از تحویل به مشتری در اختیار دارد.

اگر وارد کننده هستید و از یکی از مشتریان تان سفارش عمده ای دریافت کرده اید حمل مستقیم کالا از تامین کننده خارجی به خریدار به دلیل حجم سفارش مقرون به صرفه تر است در این حالت شما نقش یک توزیع کننده مستقیم را ایفا کرده اید. مثلاً شرکت واردات abc در نیویورک از یک فروشگاه بزرگ مشهور سفارش ۳۰۰ دو جین ژاکت دریافت می کند. شرکت واردات abc ژاکت ها را از شرکت بین المللی xyz در ژاپن می خرد ۳۰۲ جین ژاکت برای پرکردن کامل یک کانتینر ۲۰ فوت (6 مترب)کافی است. شرکت abc هنگام سفارش ژاکت ها دستورالعملی نیز برای حمل به شرکت بین‌المللی کسب ‏xyz می دهد. مبنی بر این که هرگاه کالاها برای حمل آماده بود باید در کانتینر قرار بگیرد صورتحساب برای شرکت واردات abc صادر و کالاهای یک راست به فروشگاه بزرگ و مشهور ارسال شوند.

اگر نگران احتمال ارتباط مستقیم تامین کننده و مشتری تان در آینده هستید. می‌توانید به تأمین کننده دستور دهید. کالاها را در بسته بندی بدون ذکر نام و مشخصات فرستنده بارگیری و محموله را برای یک نماینده حمل (ترخیص گمرکی) ارسال کند با شما دستورالعمل لازم حمل را به کارگزار حمل بدهید.

هریک از این موارد مزایا و معایبی دارد زمانی که به عنوان توزیع کننده با خدمات کامل عمل می کنید توانایی کنترل بیشتری دارید ظرف کار هم این است که ریسک بیشتری را می پذیرید به دلیل هزینه‌های مازاد سنگین باید سرمایه بیشتری را به کار بگیرید.

آشنایی با کارگزار

کارگزار مانند توزیع کننده است که نقش واسطه را بازی می کند. گرچه کارگزار مالکیت کالاها را در اختیار نمی گیرد و در مقایسه با توزیع کننده خدمات کمتری ارائه می دهد. نقش کارگزار گرفتن سفارش و دریافت حق الزحمه بابت خدماتش است. فرض کنید شرکت بین المللی cade کارگزار صادرات و واردات مستقر در نیویورک است. شرکت ‏cade مطالعه است که شرکت بین المللی xyz تولیدکننده ژاکت های با کیفیت زنانه در ژاپن است. و فروشگاه های بزرگ و مشهور به تهیه این ژاکت ها برای فروش به مشتریان شان علاقمنداند. شرکت cade واسطه ای است که بین خریدار و فروشنده ارتباط برقرار می‌کند. ولی مالکیت کالاها را در اختیار نمی گیرد و هیچ یک از خدمات توزیع کنندگان را نیز ارائه نمی کند.

کارگزار چه وظایفی دارد؟

 • مالکیت مستقل دارد،
 • مالکیت محصولات خرید و فروخته شده را در اختیار نمی گیرد
 • به شکل فعالی در مذاکرات خرید یا فروش محصولات دخالت دارد.
آماده نمودن کالا
آماده نمودن کالا

انواع کارگزار را بیان کنید؟

کارگزار سنتی واردات و صادرات

کارگزار صادرات در کشوری فعالیت می کند که محصولات ساخته می شوند. مثلاً شرکتی آمریکایی را میشناسید که برای خرید به دنبال نوع خاصی از یک محصول در خارج از کشور شناسایی می کنید و در مقام کارگزار واردات نماینده خریدار در بازار خارجی خواهید بود.

دلال

دلال یک کارگزار مستقل است که فروشنده و خریدار را به یکدیگر مرتبط می کند در اغلب موارد دلال ها برای فروشندگان کار می‌کنند. گرچه برخی از دلال ها نمایندگان خریداران هستند. تفاوت یک دلال با کارگزار واردات و صادرات سنتی در این است که او معمولا نماینده هیچ شرکتی نیست.دلال معمولا استخدام می‌شود تا معاملات خاص یا تکرار نشدنی را جوش دهد.

مثلاً یک دلال باخبر می شود که شرکتA در نیویورک موجودی مازاد محصولاتی را در اختیار دارد که به زودی تولیدشان متوقف خواهد شد این یک معامله خاص است چرا که به مجرد خریداری کالاها دیگر موجود نخواهد بود.

نظر شما :