مجوز صادرات

آشنایی با دریافت أخذ مجوز صادرات

پیش از شروع به بحث مجوز صادرات، باید به مسائلی مثل مجوزها و سایر مقررات توجه کنید. هیچ کس دوست ندارد به این ریزه کاری ها فکر کند، ولی اگر حالا به این مسائل فکر نکنید و تا با مشکل مواجه خواهید شد. در اینجا مسایلی را مطرح کردم که باید در جایگاه صادرکننده به آنها توجه کنید.

مجوز صادرات

صادرات به چیزی اطلاق می شود. که از یک کشور(در اینجا آمریکا) به هر مقصد خارجی ارسال می‌شود. این موارد ممکن است کالا، نرم افزار کامپیوتر یا فناوری باشد.شیوه ی حمل این کالاها به سایر کشورها( از طریق کشتی هواپیما پست و…) اهمیتی ندارد. صادرات می تواند تعدادی نقشه باشد. که از طریق نمابر می فرستند.

نرم‌افزاری باشد که از یک پایگاه اینترنتی دریافت یا به آن می شود. یا اطلاعاتی که از راه پست الکترونیک می فرستند. تمامی این موارد صادرات تلقی نمی‌شوند و مشمول الزامات اخذ مجوز صادرات خواهند بود.

اخذ مجوز صادرات جزء اولین قدم های اساسی و مهم در صادرات است. ابتدا ممکن است پیچیده و گیج کننده به نظر برسد ولی در اغلب موارد فرایندی بسیار ساده و صریح است. یک محصول فقط در یکی از گروه های زیر قرار می گیرد

  • بدون نیاز به مجوز صادرات
  • نیازمند مجوز صادرات ارزیابی

اکثر کالاهای صادراتی ایالات‌ متحده به اخذ مجوز صادرات نیازی ندارند. در گذشته؛ دولت آمریکا صادرات و صادرات مجدد( صادرات درباره کالای وارداتی بدون تغییر دادن یا با اعمال تغییراتی روی آن) کالاها را با اخذ دو مجوز کنترل می‌کرد( که ممکن است گاهی با آنها مواجه شوید).

دریافت مجوز صادرات

مجوز عمومی

یک مجوز گسترده از طرف دولت به صادرکنندگان درباره گروه خاصی از محصولات که به تقاضای رسمی نیازی ندارد.

مجوز ارزیابی شده اختصاصی

یک مجوز ویژه از طرف دولت به یک صادر کننده خاص، برای صادرات یک محصول معین به یک کشور معین. دفتر صنایع و ایمنی در وزارت بازرگانی ایالات متحده، مسئول اجرا و اعمال مقررات مدیریت صادرات است که صادرات و صادرات مجدد اکثر اجناس تجاری را کنترل می‌کند.

آیا به مجوز تلاش دارید؟

تخلف از مقررات اخذ مجوز، صادرات مجازات مدنی و کیفری در پی خواهد داشت؛ بنابراین نمی توانید فرض را بر این بگذارید که محصول شما به مجوز صادرات نیازی ندارد و باید حتماً بررسی و مطالعه کنید. برخی صادرکنندگان را پرداخت جریمه هایی بیش از 125000 دلار و سال ها آزادی مشروط و همراه مدتی حبس خانگی و نیز انجام ساعت‌ها خدمات اجتماعی محکوم شدند. چون به دلیل صادرات بدون اخذ مجوز، گناهکار محسوب می شوند.. صادر کننده مسئول بازرسی و تشخیص نیاز یا عدم نیاز به و مجوز برای کالاهایی است که بسته صادرات آن را دارد.

درصد بسیار کمی از کالاهای صادراتی نیازمند اخذ مجوز صادرات از دفتر صنایع و ایمنی هستند. ایالات‌متحده مجوز صادرات را بر مبنای امنیت ملی سیاست خارجی و کمبود تولید صادر می کند. برای تشخیص اینکه آیا کالا به مجوز صادرات نیاز دارد یا خیر سوالات زیر را در نظر بگیرید.

چه چیزی صادر می کنید؟

کلید تشخیص اینکه برای یک محصول معین، مجوز صادرات از وزارت بازرگانی ایالات متحده نیاز است یا خیر، آن است که بدانید. آیامحصول، شماره ی طبقه بندی کنترل صادرات را که یک عدد پنج رقمی است. دارد یا خیر.

سه روش وجود دارد که بفهمیم یک محصول شماره طبقه بندی کنترل صادرات دارد یا خیر

  • خودتان آن را بیابید.این کدها در فهرست کنترل بازرگانی در دسترس هستند.
  • این کدها در فهرست کنترل بازرگانی در دسترس هستنداگر سازنده قبلا این کالا را صادر کرده باشد شماره طبقه بندی کنترل صادرات مربوط به کالا را میدانید.
  • از سازنده به بپرسید.اگر سازنده قبلا این کالا را صادر کرده باشد شماره طبقه بندی کنترل صادرات مربوط به کالا را میدانید.
  • از دفتر صنایع و ایمنی رسماً استعلام کنید.این استعلام می‌تواند از طریق سامانه الکترونیکی اخذ مجوز به نام نسخه بازطراحی شده یک شبکه ساده سازی شده رسیدگی به درخواست آنها انجام شود. هنگام تشکیل پرونده به صورت الکترونیکی و پیش از این که درخواست را ارسال کنید باید یک شماره شناسایی شخصی بگیرید.

مجوز صادرات لاستیک خودرو

کالایی که صادر می‌کنید چه استفاده‌ای دارد؟

کالاهایی را که دفتر صنایع و ایمنی کنترل می‌کند، با عنوان استفاده دوگانه طبقه بندی شدنده اند؛ زیرا کاربرد تجاری و نظامی دارند؛ مثلاً پیش از صادرات دستگاه دروغ سنج، اسلحه، مهمات، ماسک ضد گاز، تجهیزات ارتباط از راه دور، تجهیزات ناوبری و… باید مجوز صادرات بگیرید.

مقررات مدیریت صادرات اجناس کمیاب را مد نظر قرار می‌دهد و آنها را مشمول اخذ مجوز صادرات می کند. این محدودیت ها با هدف حمایت از اقتصاد ایالات متحده در مقابل کاهش بیش از حد اجناس کمیاب و همچنین کاهش اثر تورمی به سبب تامین تقاضای خارجی وضع می‌شوند.

به کجا صادر می کنید؟

محدودیتها از کشوری به کشوری دیگر و از کالایی به کالا دیگر تفاوت دارد. مقصدهای اصلی ممنوعه کشورهایی هستند. که به اتهام حمایت از فعالیت‌های تروریستی تحریم شده اند.

دولت ایالات متحده برای اطمینان از اینکه کالاهای صادره از این کشور فقط به مقصد های مجاز قانونی فرستاده می شوند. درج اعلامیه کنترل مقصد را روی همه اسناد حمل الزامی کرده است. دلیل اهمیت اعلامیه کنترل مقصد آن است. که به منزله ی اخطار به حمل کننده و سایر طرفین خارجی در گیر در صادرات تلقی می شود.

صادرکنندگان باید اعلامیه کنترل مقصد را روی صورت حساب و بارنامه اکثر کالاهای صادراتی درج کنند. تنها استثنا در مورد لزوم درج این اعلامیه مربوط به صادرات کالا به کانادا آن هم در مواردی است که کالا در کانادا مصرف شود.

مجوز صادرات کالا

چه کسی کالاهای شما را دریافت می‌کند؟

افراد و سازمان های معینی نیز وجود دارند که نباید دریافت کننده محصولات صادره از ایالات متحد باشند و عده ی دیگری ممکن است این کالاها را دریافت کنند. منوط به اینکه صادرکننده مجوز مربوطه را اخذ کرده باشد. این محدودیت ممکن است درباره ی کالاهایی که به طور معمول نیاز به مجوز ندارند نیز، اعمال شود.

درخواست مجوز صادرات

اگر فکر می‌کنید محصولتان به مجوز صادرات نیاز دارد. سریع ترین و ساده ترین راه درخواست مجوز، استفاده از سامانه الکترونیکی اخذ مجوز آنلاین است.

اگر فرم درخواست مجوز صادرات را از طریق پست ارسال می کنید. از اشتباهات متداول که باعث تأخیر در بررسی و پاسخ دهی به درخواست تان می شود اجتناب کنید مانند

  • ارسال درخواست بدون امضا
  • تکمیل درخواست به صورت دستی به جای تایپ کردن
  • درج پاسخ ناقص در قسمت هایی فرم

نظر شما :